Już 27 lipca ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

Poznaliśmy trasy na 5 i 10 kilometrów. Trwające w stolicy remonty sprawiły, że trasa będzie różnić się o zeszłorocznej. Biegacze będą zadowoleni z utrzymania tradycyjnej lokalizacji startu i mety.

Obie trasy zaczynają się na ulicy Bonifraterskiej. Krótszy dystans prowadzi przez ul. Stawki, a następnie Gen. Władysława Andersa (której częściowa zabudowa uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego), Mickiewicza, Plac Inwalidów, w kierunku ulicy Czarnieckiego. Dalej następuje nawrotka ulicą Krasińskiego i zwrot w kierunku mety Wybrzeżem Gdyńskim, Krajewskiego i Zakroczymską, która również ma swoje znaczenie historyczne. 30 sierpnia 1944 roku zamordowano na niej 32 żołnierzy AK Batalionu „Zośka”. W wyniku działań wojennych zabudowa tej ulicy uległa zniszczeniu, ale w późniejszym okresie została ona częściowo zrekonstruowana taj, by nawiązywała do historycznego wyglądu. Meta biegu znajduje się na ulicy Konwiktorskiej.

Uczestnicy biegu na 10 km z ulicy Krasińskiego skierują się w stronę ulicy Gwiaździstej, aż za most Grota Roweckiego. W stronę mety przebiegać będą Wybrzeżem Gdyńskim. Następnie ulicami Krajewskiego i Zakroczymską aż do finiszu przy ul. Konwiktorskiej.

Sprawdźcie grafiki poniżej i zapoznajcie się z przebiegiem tras!

Wszystkich, którzy tego dnia nie mogą być w Warszawie zapraszamy do udziału w wirtualnej edycji wydarzenia. Szczegóły sprawdzicie na stronie w sekcji „EDYCJA WIRTUALNA”.