32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 8 tysięcy uczestników na biegowo uczciło pamięć Bohaterów i Bohaterek wydarzeń z 1944 r.
Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 8 tysięcy biegaczy upamiętniło na sportowo wydarzenia z 1944 roku. Zawodnicy zmierzyli się, w zależności od wyboru, z dystansem pięciu lub dziesięciu kilometrów. Wydarzenie zorganizowało wspólnie Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Kolejny bieg z popularnego cyklu już 11 listopada – znana jest już data rozpoczęcia zapisów!
Wyjątkowe trasy i liczne grono biegaczy
Krótszy dystans rozgrywany w ramach wydarzenia – bieg na 5 kilometrów wystartował o 20:30 Poprzedziło go wspólne odśpiewanie Roty. Przed biegiem uczestników pozdrowili weterani wydarzeń z 1944 roku: Jerzy Mindziukiewicz – ps. „Jur”, Prof. Leszek Żukowski, a także Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Dłuższy – bieg na 10 kilometrów rozpoczął się o 21:00. Przed tym startem uczestnicy wysłuchali Hymnu Polski. W sumie bieg ukończyło 8 tysięcy biegaczy i biegaczek!
Niezwykła oprawa wydarzenia pozwalała biegaczom wczuć się w szczególną atmosferę biegu. Biegi wystartowały na placu Krasińskich, bezpośrednio przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Również trasa miała wyjątkowy charakter – prowadziła blisko miejsc związanych z wydarzeniami z 1944 roku. Meta usytuowana była na ul. Konwiktorskiej, gdzie przebiegała linia frontu. Na trasie i w okolicach startu zorganizowane były punkty inscenizacyjne oraz miejsca, w których usłyszeć było można, wykonywane również na żywo, piosenki powstańcze.
– Za nami 32. Bieg Powstania Warszawskiego – wydarzenie pełne emocji i wzruszeń. Dziękuję uczestnikom za trud włożony w przygotowanie imprezy, a kibicom za zagrzewanie zawodników do walki. Już dziś zapraszam do udziału w 33. Biegu Niepodległości, który zgodnie z tradycją odbędzie się 11 listopada. Warszawa to miasto sportu! Do zobaczenia! – podsumowała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.
Najszybsi na obu dystansach
W biegu na 5 kilometrów najszybszym mężczyzną okazał się Oliwier Mutwil, który uzyskał czas 00:15:04. Najlepszą kobietą na tej trasie była Anna Łapińska – jej rezultat to 00:18:04.
Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Tomasz Biskupski uzyskując czas 00:31:56. Najszybszą kobietą na tej trasie okazała się Emilia Mazek – jej wynik to 00:34:47.
– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Cieszę się, że biegacze i biegaczki tak licznie stawili się na starcie. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice – mówi Magda Skrocka, dyrektor Dyrektor 32. Biegu Powstania Warszawskiego.
Cały czas można dołączyć do edycji wirtualnej biegu – pamiątkowe medale dla uczestników!
Wszyscy, którzy chcieli sportowo oddać hołd Bohaterom Powstania i uczestniczyć w biegu, lecz nie mogli pojawić się na starcie w Warszawie, mogą wziąć udział w biegu wirtualnym.
Zapisy do tej rywalizacji potrwają do 6 sierpnia. Wszyscy, którzy zarejestrują swój wynik, znajdą się w oficjalnej klasyfikacji wirtualnego 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Każdy ma możliwość wyboru jednego z 3 pakietów – z numerem wirtualnym, wysyłkowy z numerem drukowanym i medalem oraz wysyłkowy z numerem, medalem i koszulką.
Medal biegu wirtualnego jest taki sam, jak biegu stacjonarnego – zachęcamy do obejrzenia zdjęć. Pamiątka z tegorocznej edycji wydarzenia jest niezwykle wyjątkowa – inspirowana eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski.
Zapisy odbywają się tradycyjnie, na stronie rejestracji Fundacji “Maraton Warszawski”.
Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów trwa!
#BiegamDobrze dla Bohaterów to edycja specjalna akcji charytatywnej Fundacji „Maraton Warszawski”. Wirtualną zbiórkę dobroczynną mógł założyć każdy, kto zapisał się na 32. Bieg Powstania Warszawskiego – także uczestnicy biegu wirtualnego. W ramach #BiegamDobrze dla Bohaterów zbierane są środki, które zamienione zostaną na nowy aparat słuchowy, chodzik czy wózek dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Stowarzyszenie utworzyło w Warszawie przy ul. Nowolipie 22 pierwszy i jedyny w Polsce dzienny ośrodek dla weteranów – uczestników Powstania Warszawskiego. Organizacja zapewnia między innymi niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny; podczas ubiegłorocznej odsłony akcji udało się zebrać środki, które pozwoliły na zakup 10 wózków, 9 chodzików i dofinansowanie do 2 par okularów korekcyjnych.
Tegoroczne zbiórki uczestników biegu trwać będą do 11 sierpnia! Zachęcamy do wsparcia uczestników akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów i tym samym do pomocy Powstańcom.
Kiedy rozpoczną się zapisy na 33. Bieg Niepodległości?
Kolejny – ostatni w roku bieg Triady “Zabiegaj o Pamięć” to 33. Bieg Niepodległości. Tradycyjnie 11 listopada uczestnicy pokonają trasę mierzącą 10 kilometrów. Zapisy na bieg rozpoczną się 17 sierpnia!
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowego święta i dziękujemy, że byliście z nami na Biegu Powstania Warszawskiego. „Cześć i chwała Bohaterom!” Wielkie podziękowania dla kibiców, służb zaangażowanych w zabezpieczenie biegu, a przede wszystkim dla wolontariuszy bez pomocy których nie ma szans istnieć żadne wydarzenie biegowe.
Pierwsze galerie zdjęć znajdują się już na profilu organizatora na Facebooku: